« takaisin Tulosta

Sivun sijainti: Etusivu » Liitto » Talous

Talous

Liiton toiminnan päärahoittajana on Raha-automaattiyhdistys.

RAY tukee suomalaista hyvinvointia

Muita rahoittajia ovat Kela, työministeriö, opetusministeriö, ulkoministeriö ja turva-asumiskunnat.

Varainhankinta

Liiton pääasiallisimpia varainhankintakeinoja ovat omien julkaisujen ja tuotteiden myynti.

Suosituimpia tuotteita ovat liiton t-paidat, joiden hauskat ja joskus räväkätkin tekstit tuovat mielenterveysasioita esille ja herättävät keskustelua.

Tuotteita voi ostaa tai tilata Mielenterveyden keskusliitosta tai suoraan verkkokaupasta.

Oy MTKL Vireä Mieli Ab

Oy MTKL Vireä Mieli Ab on vuonna 1995 perustettu kustannus- ja varainhankintayritys. Yrityksen omistaa kokonaan Mielenterveyden keskusliitto. Vireällä Mielellä on 15 työntekijää.

Yrityksen päätuotteet ovat Käsikädessä-lehti, Pieni keltainen -kriisivihko sekä vuosittainen seinäkalenteri.

Lahjoitukset ja testamentit

Liitto voi ottaa työnsä tukemiseksi vastaan lahjoituksia ja testamentteja.

Lisätietoja toiminnanjohtaja Timo Peltovuori, timo.peltovuori[at]mtkl.fi tai puh. 0500 438 858.

Rahankeräyskampanja

Mielenterveyden keskusliitto on käynnistänyt rahankeräyksen vapaaehtoisen mielenterveyden tukemiseksi.

Kerättävät varat käytetään Mielenterveyden keskusliiton vertaistukitoiminnan kehittämiseen liiton ja jäsenjärjestöjen toiminnassa. Varoja käytetään mm. kurssi- ja viriketoimintaan.

Rahankeräys on voimassa 22.11.2010-31.10.2012.
Lupa numero 2020/2010/3380

Lisätietoja


4.2.2012 klo 11:15:15