Sivukartta  |  Tulostettava versio Tulosta  |  Tekstin koko: Suurenna tekstin kokoa Pienennä tekstin kokoa

NFSMH: Henkilökohtainen avustaja myös vaikeavammaiselle mielenterveyspotilaille

20.6.2006

20.06.2006 :: Ismo Laukkarinen :: <ismo.laukkarinen[at]mtkl.fi>


Myös psyykkisesti sairastuneella henkilöllä pitää olla oikeus vammaispalvelulain mukaiseen henkilökohtaiseen avustajaan, mikäli hän sairautensa vuoksi täyttää vaikeavammaisuuden kriteerit. Asiaa käsiteltiin yhteispohjoismaisen mielenterveysjärjestöjen liiton, NFSMH:n (Nordiska Föreningen för Social och Mental Hälsa) vuosikokouksessa Kööpenhaminassa 9.–11.6.2006.

Henkilökohtaisen avustajan saamisen tulee olla myös Suomessa mahdollista, jos siihen on olemassa lain mukaiset perustelut. Vammaispalvelulakia ei tällä hetkellä sovelleta tasapuolisesti eri vammaryhmiin kuuluvien kesken, vaan henkilökohtaisen avustajan saaminen on käytännössä mahdollista vain fyysisesti vammaisille.

Asia on tällä hetkellä ajankohtainen Suomessa, sillä vammaispalvelulakia ollaan parhaillaan uudistamassa ja suunnitellaan sen yhdistämistä kehitysvammalakiin. Kaikki vammaisia koskeva lainsäädäntö on saatava koskemaan myös mielenterveyspotilaita.

Lisätietoja:

Mielenterveyden keskusliitto
kuntoutuspäällikkö Tiina Johansson
Puh. (09) 565 77 313, 040 704 2538

aluejohtaja Göran Johansson
Puh. 050 563 0164

toiminnanjohtaja Timo Peltovuori
Puh. 0500 438 858
 
 
Palvelun tekninen toteutus Optinet Oy